Ladies Watch | Quartz Movement
OUR PRICE: NO LONGER AVAILABLE
RRP: £13,700
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £9,704 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Bulgari |
| Series | Serpenti 27mm |
| Model Number | 102728 |
| Size | Ladies |
| Case Material | 18kt Rose Gold |
| Dial Colour | Black |
| Bracelet/Strap | 18kt Rose Gold Polished |
| Movement | Quartz |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 50m |
| Diameter | 27mm |
Constructed in the figure of a snake, the SERPENTI is one of BVLGARI's most famous icons. The head of the watch imitates the head of a snake.
Polished 18kt rose gold curved case.
Pink sapphire cabochon set in the polished gold crown.
Interchangeable 18kt rose gold chain bracelet.
Black lacquered dial.
Polished gold hands.
Applied polished index & Roman Numeral hour markers.
Quartz/Battery operated movement.