Ladies Watch | Quartz Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £3,050
| In Stock | Yes |
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £2,160 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Bulgari |
| Series | B.zero1 Quartz 23mm |
| Model Number | 102178 |
| Size | Ladies |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | White |
| Bracelet/Strap | Ceramic White |
| Clasp | Jewellery Clasp |
| Movement | Quartz |
| Bezel | Fixed |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 30m/100ft |
| Diameter | 23mm |
This watch features:
Polished stainless steel case with a white ceramic edge band.
Polished steel bezel engraved with the iconic BVLGARI•BVLGARI logo.
Polished white ceramic bangle style bracelet with jewelery clasp (short length).
White dial.
Applied polished stainless steel hour markers.
Polished steel hands.
Quartz/Battery operated movement with button corrector on case back (no crown).