Ladies Watch | Quartz Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £20,670
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £15,503 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Bulgari |
| Series | Astrale Cerchi Quartz 36mm |
| Model Number | 101339 |
| Size | Ladies |
| Case Material | 18kt Yellow Gold |
| Dial Colour | Black |
| Bracelet/Strap | Satin Black |
| Clasp | Tang Buckle |
| Movement | Quartz |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 30m/99ft |
| Diameter | 36mm |
The ASTRALE name is inspired by the enduring mythology and eternal fire of the constellations. Featuring a sophisticated design based in concentric circles of varying dimensions.This watch features:
Polished 18kt yellow gold case.
Bezel Rings:
The bezel is comprised of 3 concentric circles.
The inner bezel is set with 24 brilliant cut diamonds.
The center bezel is set with 10 brilliant cut diamonds.
The outermost bezel is set with 32 diamonds.
Various colored & shaped gem-stones haphazardly set around the bezels.
Black dial.
Polished yellow gold hands.
Quartz/Battery operated movement.