Mens Watch | Quartz Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £4,320
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £3,060 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Breitling |
| Series | Chronospace Evo Night Mission |
| Model Number | v7333010/c939/157s |
| Size | Mens |
| Case Material | Breitling Black Titanium |
| Dial Colour | Blue |
| Bracelet/Strap | Rubber Blue |
| Clasp | Push Button Deployant Buckle |
| Movement | Quartz - Chronometer |
| Bezel | Uni-Directional Rotating |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Anti-Reflective Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 100m |
| Diameter | 43mm |
| Case Thickness | 12.62mm |
Black titanium case: Matte/brushed finished light-weight titanium case treated with a highly durable carbon-based black finish.
Mariner blue dial & sub-dials.
Luminous Arabic numeral hour markers.
Fine printed minute track & luminous hour/5 minute indicators.
Darkened steel hands, hour and minute hands with luminous fill.
Date window between the 4 & 5 o'clock positions
Small seconds sub-dial at the 6 o'clock position.
Chronograph/Stopwatch functions:
Large central seconds counter hand.
Large central minute counter hand with red tip.
1/10th of a second counter sub-dial located at the 3 o'clock position.
12 hour counter sub-dial at the 9 o'clock position.
Features a fast timezone adjustment, allowing the hour hand to be adjusted in 1 hour increments while the minute & seconds continue to operate.
COSC certified Breitling Caliber 73 SuperQuartz movement.
This Watch has an alternate part number:
V7333010|C939|157S