Mens Watch | Quartz Movement
OUR PRICE: NO LONGER AVAILABLE
RRP: £4,680
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £3,315 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Breitling |
| Series | Chronospace Military |
| Model Number | m78367101b1w1 |
| Size | Mens |
| Case Material | Breitling Blacksteel Steel |
| Dial Colour | Black |
| Bracelet/Strap | Fabric Anthracite |
| Clasp | Tang Buckle |
| Movement | Quartz - Chronometer |
| Bezel | Bi-Directional Rotating |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Anti-Reflective Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 50m/160ft |
| Diameter | 46mm |
| Case Thickness | 15.6mm |
Matte/Satin finished stainless steel case treated with a highly durable carbon-based black finish - known as Breitling's "BLACKSTEEL TREATMENT".
"Volcano" black dial.
Applied black rimmed index & Arabic Numeral hour markers with luminous fill.
Printed white minute/seconds tracks.
Matte grey steel hands with luminous fill.
Digital and Analog watch features:
1/1000th second chronograph
Countdown timer - 99 days maximum
Second time zone with independent alarm
UTC universal times
Digital perpetual calendar
Back-light for the digital display (NVG compatible)
Battery end-of-life (EOL) indicator
Case back specially constructed with a resonance chamber to amplify sound signals.
COSC-certified Breitling Caliber 78 SuperQuartz thermo-compensated quartz electronic movement - providing the watch with extreme accuracy.