Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £16,000
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £10,667 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Breitling |
| Series | Chrono Cockpit |
| Model Number | h1335812/a654-2CD |
| Size | Mens |
| Case Material | 18kt Rose Gold |
| Dial Colour | Mother of Pearl |
| Bracelet/Strap | Alligator/Crocodile Leather Brown |
| Clasp | Deployant Buckle |
| Movement | Automatic - Chronometer |
| Bezel | Uni-Directional Rotating |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 100m/330ft |
| Diameter | 39mm |
| Case Thickness | 16.10mm |
LIMITED & NUMBERED EDITION OF ONLY 500 PIECES WORLDWIDE!!!This watch features:
Solid 18kt rose gold case & bezel with a high polish finish.
Dial:
Main dial: Mother of pearl dial with fine partial concentric cushion shaped guilloche pattern.
Sub-dial rimmed with a thin polish yellow gold trim.
Matching metallic gold sub-dial.
8 diamond index hour markers.
Printed black minutes, seconds & fractions of a second markings.
Luminous markings on each hour marker.
White inner flange with printed (black text & indexes) Tachymeter scale.
Polished 18kt yellow gold hands, minute & hour hands with luminous fill.
Chronograph/Stop-watch function:
Large central seconds counter, able to count within 1/4th of a second.
Minute sub-dial counter located at the 12 o'clock position.
Hour counter sub-dial located at the 6 o'clock position.
Running seconds hand sub-dial located at the 9 o'clock position.
Date window displayed at the 3 o'clock position.
Breitling Calibre 13, beats at 28,800 vph, contains 25 Jewels & has an approximate power reserve of 42 hours.
This Watch has an alternate part number:
h1335812, h1335812a654 h1335812a6542CD