Mens Watch | Manual Wind Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
| Availability | Estimated 30 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 5 Year Warranty |
| VAT-free Price | £5,433 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Breitling |
| Series | Navitimer Ref 806 1959 Re-Edition |
| Model Number | ab0910371b1x1 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Black |
| Bracelet/Strap | Calfskin Leather Black |
| Clasp | Tang Buckle |
| Movement | Manual Wind |
| Bezel | Bi-Directional Rotating |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Plexiglass |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 30m/100ft |
| Diameter | 41mm |
| Case Thickness | 12.86mm |
NAVITIMER REF. 806 1959 RE-EDITION, limited & numbered edition of only 1959 pieces worldwide. The Navitimer Ref. 806 1959 Re-Edition has been designed to faithfully match the design of the original Navitimer in 1959. Some features of note:
Identical dimensions as the original.
All black main dial.
Plexiglas (plastic crystal).
Beaded bezel grip.
Unsigned winged logo.
Syringe shaped hour & minute hands.
Vintage colored luminous material.
This watch features:
Brushed & polished stainless steel case.
Bi-directional rotating bezel with a Slide-Rule (aka Navigation-Computer) complication: computes airborne calculations such as fuel consumption, climbing times & converts miles into nautical miles or kilometers.
Black main dial & sub-dials.
Silver dial flange.
Polished hands, the hour & minute hands with luminous fill.
Luminous Arabic numeral hour markers.
Printed minute/seconds & fractions of a seconds track.
Small seconds sub-dial at 9 o'clock.
Chronograph/Stopwatch functions:
Column wheel mechanism.
Large central seconds hand counter, capable of keeping time up to 1/4th of a second.
30 minute sub-dial counter located at the 3 o'clock position.
12 hour counter sub-dial located at the 6 o'clock position.
Breitling hand-wound in-house caliber B09, beats at 28,800 vph (4Hz), contains 47 jewels & has a power reserve of 70 hours.