Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £3,750
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £2,750 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Breitling |
| Series | Aviator 8 Automatic Day Date 41 |
| Model Number | a45330101c1a1 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Blue |
| Bracelet/Strap | Stainless Steel Brushed |
| Clasp | Folding Clasp with Safety Latch |
| Movement | Automatic - Chronometer |
| Bezel | Bi-Directional Rotating |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 100m/330ft |
| Diameter | 41mm |
| Case Thickness | 11.19mm |
Brushed stainless steel case with polished beveled corners.
Polished stainless steel crown.
Brushed & polished bi-directional rotating bezel.
Blue dial with a fine sunray finish.
Luminous Arabic numeral & triangle hour markers.
Fine printed minutes/seconds track.
Polished hands, the hour & minutes hands with luminous fill.
Day of the week window located at the 12 o'clock position.
Date window located at the 6 o'clock position.
Breitling COSC Certified caliber 45, beats at 28,800 vph, contains 26 jewels & has an approximate power reserve of 40 hours.