Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £3,170
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £2,245 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Breitling |
| Series | Superocean Heritage 46mm |
| Model Number | a1732024/g642-2lt |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | Calfskin Leather Brown |
| Clasp | Tang Buckle |
| Movement | Automatic - Chronometer |
| Bezel | Uni-Directional Rotating |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 200m/660ft |
| Diameter | 46mm |
| Case Thickness | 13.60mm |
A tribute to the 1950's, the watch is crafted in the spirit of the original model. This watch features:
Silver dial and metallic black bezel.
Bold luminescent filled steel hands.
Applied Silver toned index hour markers & luminescent dots.
Date Window located at the 6 o'clock position.
Breitling Caliber 17, beats at 28,800 vph, contains 25 jewels & has an approximate Power Reserve of 40 hours.
This Watch has an alternate part number:
a1732024g6422lt, a1732024/g642, a1732024g642