Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £4,350
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £2,900 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Breitling |
| Series | Chrono Cockpit |
| Model Number | a1335812/c678-ss |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Blue |
| Bracelet/Strap | Stainless Steel Polished |
| Clasp | Folding Clasp with Safety Latch |
| Movement | Automatic - Chronometer |
| Bezel | Uni-Directional Rotating |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 100m/330ft |
| Diameter | 39mm |
| Case Thickness | 14.80mm |
Blue Dial with Silver Sub-Dials. Applied Silver-Toned Roman Numeral hour markers & hands. This watch Features: 1/4th of a second Chronograph & a Tachymeter Scale. Date Displayed at the 3 o'clock position.
This Watch has an alternate part number:
a1335812, a1335812c678, a1335812c678ss