Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £56,800
| Availability | Estimated 30 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | All papers included |
| VAT-free Price | £40,233 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Breguet |
| Series | Marine Royale |
| Model Number | 5847bb/12/bz0 |
| Size | Mens |
| Case Material | 18kt White Gold |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | 18kt White Gold Brushed & Polished |
| Clasp | Deployant Buckle |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Uni-Directional Rotating |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 300m/999ft |
| Diameter | 45mm |
| Case Thickness | 17.45mm |
This watch features: Polished 18kt white gold case. Bezel: 18kt white gold Uni-directional bezel with a fine satin/brushed finish & polished finished beveled edges. The Bezel has notched minute markings & a 20 minute sector, also with Arabic numeral at 5 minute intervals. Bold triangle shaped protruding luminous 12 o'clock marker. Protruding wave shaped ratchet between the 2 crown on the right edge of the watch ensures the uni-direction rotation of the bezel. Solid 18kt white gold dial with a fine engine-turned turbine/wave guilloche design. Applied white gold Roman Numeral hour markers. Luminous dots minute chapter & applied diamonds shaped 5 minute indicators on outer rim of dial. Polished 18kt white gold "Breguet" style hands with luminous tips. Alarm: Automatic, self winding 12 hour alarm - controlled by the rubber rimmed crown on the case edge at 4 o'clock position. Alarm time indicated by the short arrow-head hand with blue colored LumiNova. Blue colored minute/hour dot chapter ring on center of dial. On/off indicator window beneath the 12 o'clock position, controlled by the wave shaped ridged button on the case edge at the 8 o'clock position. Alarm power reserve indicator on top left side of the dial. Date Window located at the 6 o'clock position. Breguet Caliber 519r, contains 36 Jewels & has an approximate Power Reserve of 45 hours.
This Watch has an alternate part number:
5847bb12bz0