Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £17,300
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | All papers included |
| VAT-free Price | £12,254 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Breguet |
| Series | Classique Automatic 40mm |
| Model Number | 5140bb/12/9w6 |
| Size | Mens |
| Case Material | 18kt White Gold |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | Alligator/Crocodile Leather Blue |
| Clasp | Tang Buckle |
| Movement | Automatic |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 30m/100ft. |
| Diameter | 40mm |
| Case Thickness | 10.8mm |
Classic Wristwatch. Beautiful Hand Engraved (engine-turned) Silver Dial. Roman Numeral Hour Markers. Blued "Breguet" Style Hands, Offset Small Seconds hand at the 6 o'clock position. 46 Hour Power Reserve.
This Watch has an alternate part number:
5140bb129w6