Midsize Watch | Quartz Movement
OUR PRICE: NO LONGER AVAILABLE
RRP: £1,855
| Availability | Estimated 4 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £1,391 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Bell & Ross |
| Series | BR S Quartz 39mm |
| Model Number | BRS Military Ceramic |
| Size | Midsize |
| Case Material | Ceramic |
| Dial Colour | Black |
| Bracelet/Strap | Rubber Green |
| Clasp | Tang Buckle |
| Movement | Quartz |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Anti-Reflective Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 50m/150ft |
| Diameter | 39mm X 39mm |
Matte khaki ceramic and steel case with a matte black PVD finish.
Black dial covered with sapphire crystal lined with colored mineral glass.
White Arabic numerals and index markers are coated with photo-luminescent coating.
Black and white hands coated with photo-luminescence.
Small seconds subdial located at the 6 o'clock position.
Khaki green rubber strap.
This Watch has an alternate part number:
BRSMilitaryCeramic