Midsize Watch | Quartz Movement
OUR PRICE: NO LONGER AVAILABLE
RRP: £1,920
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £1,440 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Bell & Ross |
| Series | BR S Quartz 39mm |
| Model Number | BRS Heritage |
| Size | Midsize |
| Case Material | Ceramic |
| Dial Colour | Black |
| Bracelet/Strap | Calfskin Leather Beige |
| Clasp | Tang Buckle |
| Movement | Quartz |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 50m/150ft |
| Diameter | 39mm X 39mm |
Black matte ceramic and pvd case
Black Dial
Numerals and Index markers are covered with sand colored photo-luminescent coating
Black hands covered with sand colored photo-luminescent coating
Small seconds subdial located at the 6 o'clock position
Black rubber strap with brushed steel pin buckle.
This Watch has an alternate part number:
BRSHeritage