Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £22,000
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 5 Year Warranty - All Papers Included |
| Brand | Audemars Piguet |
| Series | Royal Oak Offshore Chronograph 42mm |
| Model Number | Bumble Bee 26176fo.oo.d101cr.01 |
| Size | Mens |
| Case Material | Forged Carbon |
| Dial Colour | Black |
| Bracelet/Strap | Alligator/Crocodile Leather Black |
| Clasp | Deployant Buckle |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 100m/330ft |
| Diameter | 42mm |
| Case Thickness | 14.7mm |
Special Edition AKA Bumble BeeFrom the famous Royal Oak Offshore collection with the immediately recognizable hexagon design bezel secured by 8 polished screws.This watch features:
Case of forged carbon.
Bezel of black ceramic with a brushed finish top & polished finished bevel edges.
Black tapestry "waffle" design textured dial with flat black sub-dials.
Bold yellow Arabic Numerals & Tachymeter scale on inner bezel flange.
Silver hands with luminous fill.
Black rubber clad crown & chronograph push-pieces.
Chronograph function:
Large central seconds.
30 minute counter at the 9 o'clock position.
12 hour counter at the 6 o'clock position.
Small seconds sub-dial at the 12 o'clock position.
Magnified date window located at the 3 o'clock position.
Black "Hornback" crocodile strap with matching yellowstitching.
AP caliber 3126/3840 beats at 21,600 vph & contains 59 jewels & has an approximate Power Reserve of 60 hours.
This Watch has an alternate part number:
26176foood101cr01