Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £2,930
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £1,950 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Breitling |
| Series | Superocean Automatic 44 |
| Model Number | a1739102/ba76-ss |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Black |
| Bracelet/Strap | Stainless Steel Brushed |
| Clasp | Folding Clasp with Safety Latch |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Uni-Directional Rotating |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Anti-Reflective Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 2000m/6000ft |
| Diameter | 44mm |
| Case Thickness | 16.7mm |
Brushed stainless steel case and Bracelet
Black Unidirectional Rotating Bezel
Black dial with Large applied steel Arabic numerals
Luminescent index hour markers and hands
Abyss Red central seconds hand and border around date window
Date displayed at the 3 o'clock position
COSC-certified Breitling Calibre 17 automatic movement, beating at 28,000 vph, with 25 jewels, Aprox. power reserve of 40 hours
This Watch has an alternate part number:
a1739102ba76ss, a1739102/ba76, a1739102ba76