| Availability | Next Day Delivery |
| Condition | Excellent 85%-90% |
| Warranty | 1 Year TWS Pre-Owned Warranty |
| Bank Transfer Price | £1,706.25 (Save another 2%) |
| Box | Original Box |
| Papers | All Papers |
| Manufacturer Warranty | No |
| Year | 2002 |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Blue |
| Bezel | Uni-Directional Rotating |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Screw-in Crown | Yes |
| Size | Mens |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band Color | Polished |
| Band Notes | Pilot bracelet |
| Buckle | Deployant |
| Case Back | Solid |
| Movement | Automatic |
| COSC Certified | Yes |
| Water Resistance | 100m/330ft |
| Case Dimensions | 38.20 mm |
| Case Thickness | 14.40 mm |