Midsize Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: NO LONGER AVAILABLE
RRP: £4,375
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £3,096 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Chanel |
| Series | J12 Automatic Chronograph 41mm |
| Model Number | H2039 |
| Size | Midsize |
| Case Material | Ceramic |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | Rubber Black |
| Clasp | Hidden Folding Clasp |
| Movement | Automatic - Chronometer |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 200m/660ft |
| Diameter | 41mm |
| Case Thickness | 14mm |
A Unisex Chanel J12 Superleggera Chronograph:
Black Ceramic 41mm case, Automatic Chronometer (COSC) movement.
Silver dial with black Arabic numerals.
Date between the 4 and 5 o'clock position.
Water resistant to 200 metres.
This Watch has an alternate part number:
h2039