Ladies Watch | Quartz Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £3,300
| Availability | Estimated 30 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty - All Papers Included |
| VAT-free Price | £2,613 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Cartier |
| Series | Tank Francaise Small |
| Model Number | w51008q3 |
| Size | Ladies |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | Stainless Steel Brushed & Polished |
| Clasp | Hidden Folding Clasp |
| Movement | Quartz |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 30m/100ft. |
| Diameter | 20mm X 25mm |
| Case Thickness | 6mm |
Silver dial
Black Roman numerals
Steel blued hands
Crown set with sapphire cabochon
Cartier caliber 057 quartz movement