Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: NO LONGER AVAILABLE
RRP: £7,400
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £5,242 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Cartier |
| Series | Ballon Bleu 42mm |
| Model Number | w6920032 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel & Rose Gold |
| Dial Colour | Brown |
| Bracelet/Strap | Stainless Steel & Rose Gold Polished |
| Clasp | Hidden Folding Clasp |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 30m/100ft. |
| Diameter | 42mm |
| Case Thickness | 13mm |
Polished stainless steel Case
18kt pink gold crown set with a blue synthetic cabochon
Stainless steel & pink gold bracelet (only the first 3 links on each side are gold, the remainder are of stainless steel).
Chocolate colored textured dial
Displays date at 3 o'clock position
Gold tone Roman numeral hour markers
Sword shaped gold tone hands
Cartier Calibre 049 automatic movement